درباره شرکت پالایشگاه نفت سحر

در راستای اجرای سیاستهای اصل 44 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و عزم مجموعه محترم وزارت نفت در جهت جلوگیری از خام فروشی نفت -این ثروت ملی- شرکت پالایشگاه نفت سحر نیز توفیق یافت تا به پشتوانه بیش از 3 دهه تجارب ارزشمند مدیران خود در صنعت نفت و اخذ مجوز خوراک از وزارت نفت و انعقاد قرارداد با شرکت ملی نفت ایران -بر اساس طرح فنی و دارای توجیه پذیری اقتصادی- در راستای تبدیل نفت به فرآورده هایی با ارزش بالاتر در داخل کشور، تلاش نماید.

این مهم بر اساس طرحی به ظرفیت 40 هزار بشکه نفت خام سنگین صادراتی با هدف تولید محصولاتی همچون قیر، نفت کوره، گازوئیل، بنزین - در موقعیتی استراتژیک در مسیر ترانزیت دریایی؛ در شمال جزیره قشم و در منطقه آزاد قشم- واقع گردیده است که مزایای بیشماری را در جهت تسهیل دسترسی به مواد اولیه و بازارهای هدف به همراه خواهد داشت.

طی یک سرمایه گذاری بالغ بر 263 میلیون دلار طی 4 سال دوره ساخت، تولید محصولاتی با کیفیت بالا و مشخصات ثابت به واسطه خوراک نفت خام سنگین صادراتی ایران با API حدودا 30 و مشخصات ثابت، برای یک دوره 20 ساله تضمین گردیده است. شایان ذکر است علیرغم اینکه احداث اسکله اختصاصی توسط پالایشگاه سحر در طولانی مدت کاملا توجیه پذیر و دارای مزایای متعدد برای طرح می باشد، تکمیل اسکله نفتی توسط مشارکت سازمان منطقه آزاد قشم می تواند به کاهش سرمایه گذاری مورد نیاز طرح کمک قابل توجهی نماید.

از دیگر جنبه های حائز توجیه طرح، برخورداری از زمینی به مساحت 60 هکتار در زون نفتی شهرک صنعتی کاوه می باشد که اجرای طرح توسعه و ظرفیت تولید به سقف 80 هزار بشکه را میسر خواهد نمود.

از دیگر امتیازات شاخص این طرح، امکان تامین آب و برق از چندین منبع مختلف به غیر از شبکه سراسری برق و آب موجود در جزیره؛ از جمله: نیروگاه در حال ساخت 500 مگاواتی -غدیرمپنا- در همسایگی غربی پالایشگاه و نیروگاه 50 مگاواتی مپنا که در چند کیلومتری شرق پالایشگاه واقع گردیده است، می باشد.

در کنار امتیازاتی که بر شمرده شد، موجب مباهات است که در نتیجه روابط سهامداری، امکان برخورداری از امکانات بی بدیل شرکت نفت سازه قشم -بزرگترین و مجهزترین یارد سکو سازی منطقه- از جمله کارگاههای ساخت، اسکله، آب شیرین کن، امکانات اقامتی و ... نیز بعنوان امتیازات دیگر پروژه بر شمرده شود.

در نهایت بعنوان اصلی ترین پارامترهای تقویت کننده اقتصاد پروژه، می توان به برخورداری از معافیت 20 ساله مالیاتی در کنار تخفیف 5 الی 10 درصدی روی قیمت خوراک ورودی پالایشگاه اشاره نمود که این دو پارامتر در کنار ترکیب محصولات تولیدی و الگوی پالایشی بهینه طراحی شده، نرخ بازده داخلی (IRR) معادل 22% و IRRe  معادل 34% را به همراه خواهد داشت.

در خصوص اقدامات انجام شده در خصوص اجرای پروژه، می توان به انجام مطالعات مفهومی و امکان سنجی پروژه، مطالعات زیست محیطی، رفع حریم برق و اخذ انشعاب برق، مطالعات ژئو تکنیک و کنترل سیلاب و آماده سازی زمین و احداث ساختمانهای اداری و انبار اشاره نمود.

شرکت پالایشگاه نفت سحر -بعنوان یک شرکت %100 متعلق به بخش خصوصی- قصد دارد تا به منظور پالایش روزانه 40 هزار بشکه نفت خام سنگین صادراتی ایران پالایشگاهی در منطقه آزاد واقع در شمال جزیره قشم احداث نماید و بدین منظور کلیه مجوزهای لازم را از جمله موافقتنامه احداث پالایشگاه، قرارداد خرید نفت خام با شرکت ملی نفت ایران و سایر مجوزهای منطقه ای جهت احداث و بهره برداری را از سازمان منطقه آزاد قشم دریافت نموده است.

انتخاب هیات مدیره شرکت که دارای تجارب ارزشمند فنی و مدیریتی در بخشهای مختلف دولتی و خصوصی -بویژه در حوزه دریا و خشکی نفت- به گونه ای هدفمند صورت پذیرفته است تا دستیابی به استانداردهای فنی و اجرایی و موفقیت پروژه را در هر سه بخش EPC پروژه و بهرهبرداری و بازاریابی و فروش تسهیل و تضمین می نماید و سرمایه گذاری در چنین پروژه ای را ارزشمند و مطمئن تر می نماید.

بر اساس مجوز شماره559/90 مورخ 90/06/27 سازمان منطقه آزاد قشم، موضوع فعالیت شرکت: ارائه خدمات فني و مهندسي، انجام كليه عمليات مرتبط احداث بهره‌برداري، مديريت پالايشگاههاي نفتي داخلي و خارجي، انجام عمليات پالايش و فرآورش نفت خام و ساير هيدروکربورها و توليد فرآورده‌هاي نفتي از قبيل: بنزين، نفت سفيد، نفت گاز کوره و ساير مشتقات و فرآورده‌هاي نفتي و پالايشگاههاي داخلي و خارجي و انواع مجتمع‌‌هاي پتروشيمي و شيميايي داخلي و خارجي و صادرات و واردات کليه کالاهاي مجاز و ذخيره‌سازي مخلوط‌سازي بشکه‌گيري بسته‌بندي تغيير لفاف انتقال ازدياد سوآپ (معاوضه) مواد اوليه و فرآورده‌هاي نفتي و گازي پتروشيمي و شيميايي و خريد و فروش انواع اقلام مجاز دانش فني و تکنولوژي تجهيزات فني و مهندسي جهت شرکت به منظور تحصيل سود و استفاده شرکت از آنها و تشکيل از آنها و تشکيل انواع شرکتها و مشارکت با اشخاص حقيقي و حقوقي داخلي و خارجي انجام هر يک از اقدامات فوق که مطابق مقررات صنعت نفت منوط به اخذ مجوز از واحدهاي تابعه وزارت نفت باشد موکول به اخذ مجوز از واحدهاي ذیربط خواهدبود.

 

شیوه های همکاری و مشارکت در اجرای پروژه

خرید سهام پالایشگاه نفت سحر توسط سرمایه گذارانی که علاقمند به مشارکت در پروژه ای با IRRe بالغ بر 34% هستند.

فاینانس پروژه توسط بانک یا موسسه مالی که قادر به تامین مالی پروژه به میزان حداقل 200 میلیون دلار باشد.

اجرای پروژه توسط پیمانکاران توانمند به اجرای پروژه در قالب EPCF که توانمندی فنی و مالی لازم جهت این پروژه را دارا باشند.

همچنین شایان ذکر است که این شرکت آمادگی دارد تا در خصوص دیگر شیوه های همکاری از جمله Joint Venture، Buy Back و ... با طرفهای علاقمند گفتگو و مذاکره نماید.